Yazar: Güliz Başak Özkan|Kategori: Dijital Reklamcılık,

Tıklama Oranı Nedir?

Tıklama oranı nedir ve nasıl hesaplanır bilgilerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Tıklama oranı değerinin nasıl yorumlanacağının cevabı da yine yazımızın devamında.

Tıklama oranı, veya click through rate (CTR), reklamlarınızın başarısını ölçebileceğiniz anlaşılması kolay ve harika bir metriktir. Bu metrik sayesinde dijital dünyada reklamlarınızı, dolayısıyla işletmenizi bir adım öne çıkarabilirsiniz.

ctr taç ok tahtası el işaret parmağı

Tıklama Oranı Nasıl Hesaplanır?

Tıklama oranı bir reklama tıklayan kullanıcı sayısının o reklamı görüntüleyen kullanıcı sayısına bölünmesiyle elde edilir. Bölümden elde ettiğiniz değeri 100 ile çarptığınızda da tıklama oranını yüzdelik bir değer olarak görebilirsiniz.

Örneğin, yayınladığınız reklamı 10.000 kişi görüntülemiş ve bu kullanıcıların 7000 tanesi reklamınıza tıklamış olsun. Bu durumda tıklama oranınız 7000 bölü 10.000 yani olarak hesaplanır.

Tıklama Oranı Neden Önemlidir?

Tıklama oranı nedir sorunu yanıtlarken öneminden de biraz bahsetmiştik. Dilerseniz şimdi de detaylıca bu soruyu bir örnek üzerinden cevaplandıralım.

Diyelim ki, kullanıcılarınız deri ceket satın almayı düşünüyor. Google’a deri ceket yazıldığında aşağıdaki gibi bir ekran karşılarına çıkıyor:

google araması deri ceket reklamlar altı adet görsel derimod lcwaikiki mavi mango

Kullanıcıların ilgisinin Derimod‘a yoğunlaştığını farz edelim. Linke tıklayıp beğendikleri bir ürünü satın aldılar. Sonuç olarak tıklama oranının yükselmesinin yanı sıra satışlarda da bir artış oldu. Bu örnekteki işletme kolaylıkla siz de olabilirsiniz. Rakiplerinizden farklılaşabilmeniz tıklama oranı değerinizi yüksek tutmanız ile mümkün.

Tıklama Oranı Kaç Olmalı?

Tıklama oranı değerinin kaç olması gerektiği konusunda kesin bir kural yok. İstatiksel açıdan bakıldığında duruma bağlı diyebiliriz. Elbette ki değerin yüksek olmasını bekleriz, fakat somut bir eşikten bahsedemeyiz.

Tıklama oranının kampanyadan kampanyaya, hatta anahtar kelimeler arasında bile değişmesi normal karşılanabilir. Tıklama oranı aynı zamanda bulunduğunuz sektör ile de doğrudan ilgilidir. Bu sebeple tıklama oranı değerinizi incelerken sektörünüze, anahtar kelimelerinize ve kampanyanızın içeriğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Tıklama Oranı Arttırma Nasıl Yapılır?

Gelelim sizin nasıl tıklama oranınızı arttırabileceğinize. İnternette reklamlarınızı gören kullanıcıları nasıl tıklamaya yönlendirebileceğiniz konusundaki önerilerimizi sizler için derledik:

  1. Dikkat çekmek için semboller kullanmaktan çekinmeyin. Arama sayfasında onlarca satır yazının içerisinde sizin kullandığınız bir sembol karşı tarafın dikkatini çekebilir ve sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir.
  2. Belirlediğiniz anahtar kelimeniz işletmenizle yakından ilgili olsun. Reklamınıza tıkladığında kullanıcılar eğer aradıklarından başka bir hizmetle karşılaşırlarsa bu işletmenize uzun dönemde zarar verebilir.
  3. Anahtar kelimenizin URL’de de olduğundan emin olun. Kullanıcılar aradıkları anahtar kelimeyi URL’de de gördüklerinde size olan güveni artar ve sizin reklamınızın kendileri için daha uygun olduğuna ikna olur.
  4. Reklamınıza geri sayım özelliği ekleyin. Google Ads üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz bu işlem kullanıcıları sizin reklamınızın üstüne o an tıklamaya motive etmede oldukça etkili diyebiliriz.
  5. Hedef kitlenizi anlamaya vakit ayırın. Ürününüzle hitap etmeyi istediğiniz kullanıcılara daha uygun reklamlar hazırlayarak ilgi çekebilir ve tıklama oranınızı iyileştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere tıklama oranı ve kullanımından bahsettik. Tıklama ile görüntülenmenin oranından elde edilen bu değer reklamlarınızın performansını ölçmenizde size yardımcı olacaktır.

FastnTech olarak tıklama oranı gibi birçok alanda size Google Ads hizmeti ile yardımcı olabiliriz.

Yorum yok. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Yapın