Yazar: Tuana Gör|Kategori: Sosyal Medya Pazarlaması,

Sosyal Medya Post Tasarımı ile Kitlenizi Büyütün

sosyal medya post tasarımı yapan bir adam bilgisayar monitörüne bakıyor çalışıyor çok yorulmuş

Markaların sosyal medya hesapları için tasarladıkları sosyal medya post tasarımı paylaşılmadan önce birkaç aşamadan geçer. Sosyal medya post tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi görsellerdir. Çünkü sosyal medyada dikkat çeken en büyük özellik, kullanılan görsellerdir.

Görsel ne kadar dikkat çekerse, etkileşim o kadar artacaktır. Fakat, sosyal medya için hazırlanan görseller ile baskı için hazırlanan tasarımlar birbirine karıştırılmamalıdır. Sosyal medya için tasarlanan görsellerin standartları ile baskı için hazırlanan görsellerin standartları göz önünde bulundurulduğunda, baskı için tasarım ortaya koyan bir grafik tasarımcı, dijital için görselleri tasarlamakta zorlanabilir.

Aynı zamanda, dijital için hazırlanan görsellerde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta görsellerin boyutlarıdır. Her bir platform için farklı boyutlar kullanıldığından; tasarımcının, hazırladığı görselleri her bir sosyal medya ağı için uygun boyutlarda dışa aktarması gerekir. Görsel boyutlarından bahsetmeden önce, içerik tipleri hakkında biraz bilgilenelim.

Sosyal Medya Post Tasarımı İçeriklerinin Türüne Nasıl Karar Verilir?

Sosyal medya için içerik hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli detay mevcut. Öncelikle, içeriğin hangi konuda olacağına karar vermemiz ve konseptle alakalı olup olmadığını düşünmemiz gerekiyor. Eğer içeriğimiz konsepte uygunsa, içeriğe uygun görsel bulmadan önce içerik tipinin ne olacağına karar vermeliyiz.

İçerik tipi hakkında vereceğimiz karar, içeriğin amacıyla doğru orantılı. Yani, içeriği gören hedef kitleden beklentimiz nedir? İçeriğimizin ulaştığı kullanıcının içeriği beğenmesini mi istiyoruz, arkadaşını mı etiketlesin yoksa verilen linke mi tıklasın? Buna karar verdikten sonra içeriğimizin tipi otomatik olarak ortaya çıkacaktır.

Eğer Facebook‘ta paylaştığımız içeriğin amacı kullanıcıların linke tıklaması ise, içeriği Link Post (Bağlantı İçeriği) olarak hazırlamalıyız. Link Post’un görsel boyutu 1200×628 piksel şeklindedir. Tasarımın altına ve üstüne herhangi bir yazı yazılmayacaksa şayet, görseli 1200×600 piksel boyutlarında da oluşturabilirsiniz.

Bu sayede aynı görseli Twitter‘da da kullanabilirsiniz. Bağlantı İçeriği’ni paylaşım metni, açıklama ve başlık olmak üzere 3 farklı alanda düzenleyebilirsiniz. Bu 3 alanın da kullanıcıları ana amaca, tıklatmaya, itmesi gerekir.

Bu nedenle 3 alanın hepsine de Call to Action (Eyleme Çağırma) metni eklenmesi gerekiyor. “Daha fazlası için tıklayın”, “Öğrenmek için hemen tıklayın” gibi cümleler kurarak kullanıcıları tıklama eylemine çağırmalıyız kısaca.

call to action şeması var çizim yapılmış gibi

İçeriğinin Amacının Belirlenmesi

İçeriği hazırlamaktaki amaç etkileşim elde etmek ise; yani kullanıcıların içeriği beğenmesi, yorum yapması veya paylaşması, içerik Photo Post şeklinde olmalıdır.

Fotoğraf gönderisini hazırlarken dikkat edilmesi gereken ilk şey fotoğrafın boyutudur. Fotoğrafın boyutu 1200×1200 piksel olmalıdır ki herhangi bir gereklilikte Instagram’a reklam verirken aynı görseli kullanabilelim. Çünkü daha küçük boyutlardaki görseller Instagram reklamlarında sorun çıkartabiliyor.

Eğer fotoğraf içerik kullanırken 1200×600 boyutunda bir görsel hazırlarsak, içerik Facebook sayfamızda paylaşılabilir ancak görsel mobilde ekranın sadece yarısını kaplayacaktır. Görsel kare olduğunda ise ekranın tamamını kaplayacağından kullanıcı içeriğinizi geniş bir alanda görecektir ve bu, kullanıcının etkileşimde bulunma şansını artıracaktır.

Facebook kullanıcılarının ‘inin mobilden giriş yaptığını göz önünde bulundurursak içeriğimizi mobil için de optimize etmek, etkileşim oranımızı artıracaktır. Eğer amacımız daha fazla görüntülenme almak ise, içerik muhakkak “video içerik” olmalıdır. Video Post’lar en yüksek, Link Post’lar ise en az erişim rakamlarına ulaşan içeriklerdir.

Video Post paylaşamıyorsak ama yine de içeriğimizin yüksek erişim değerlerine ulaşmasını istiyorsak, mutlaka fotoğraf albümü oluşturarak içeriği paylaşmalıyız. Çünkü genellikle tek fotoğraf paylaşımının erişim değerleri albümlere oranla daha düşük rakamlara denk gelmekte.

Sosyal Ağlarda Görsel Boyutları Nelerdir?

Facebook için kullanılan temel fotoğraf boyutu 940×788 pikseldir.

Twitter için kullanılan temel fotoğraf boyutu 1500×500 pikseldir.

Linkedin için kullanılan temel fotoğraf boyutu 1104×736 pikseldir.

Instagram için kullanılan temel fotoğraf boyutu 1200×1200 pikseldir.

Instagram hikayesi için kullanılan temel boyut ise 1080×1920 pikseldir.

Sosyal Medya Post Tasarımı Görsellerinin Hazırlanması

Görseller hazırlanırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Amaca ve konsepte uygun görseller bulunduktan sonra, markaya uygun renklerin kullanılmasına dikkat edilmesi, paylaşılan içeriklerin topluca bakıldığında bir bütün olarak görülmesi gibi.

İçeriklerde çoğunlukla marka renklerinin kullanılması, kullanıcılar renk tonlarını başka bir yerde gördüğünde o markayı çağrıştırmasına yardımcı olur. O yüzden çoğunlukla marka renklerinin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Hatta görsel olarak illüstrasyon kullanılıyorsa eğer, bu illüstrasyonların hep aynı tipte olmasına tutarlı ve markayı çağrıştırması açısından özen gösterilmelidir.

Ayrıca, sosyal medya hesaplarınızda, özellikle Instagram‘da “Puzzle” adı verilen bir yöntemle profile ilk girdiğinizde gördüğünüz 9 postun bir bütün içinde görülmesi, kullanıcı açısından görsel bir şölenmiş hissiyatı yaratır.

instagram puzzle şablonu telefon üzerinde

Görsellerin üzerindeki metinlerin oranından fazla olması, hem dikkat çekiciliğini hem de etkileşimini düşürecek bir etkendir. Bu yüzden hazırlanan içeriklerde metnin uzunluğuna ve kullanıcıları sıkmamasına dikkat edilmelidir.

Görselleri Hazırlayabileceğiniz Uygulamalar

adamın elinde büyüteç var büyüteçle bilgisayar monitörünün üzerindeki adobe photoshop yazısını ve logosunu inceliyor

Sosyal medya post tasarımı hazırlamak için grafik tasarımı eğitimi almış olmanıza gerek yok. Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop bilmek işinizi kolaylaştıracaktır tabii ama Canva kullanarak da gayet profesyonel görünen görseller ortaya çıkarabilirsiniz.

Instagramdaki Puzzle şablonu için ise Adobe XD çalışma alanınızı istediğiniz gibi kontrol edebilme ve programı öğrenme süresinin kısalığı düşünüldüğünde sosyal medya post tasarımı hazırlamak için gayet yeterli bir uygulama olabilir, oldukça basit kullanma yöntemi sayesinde bilgisayar başında çok uzun zamanlar geçirmenize gerek kalmadan harika tasarımlar yaratabilirsiniz.

Eğer tüm bunları yapacak bilgi birikimiz ya da enerjiniz yoksa FastnTech Görsel Tasarım hizmetimizle size yardımcı olabiliriz!

Yorum yok. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Yapın