Yazar: Güliz Başak Özkan|Kategori: Dijital Pazarlama, Dijital Trendler,

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Web sitenizde kullanıcıların hareketlerini gözlemlemek işletmeniz için oldukça faydalı bilgiler sağlayabilir. Bu bilgiler performansınızı geliştirmenize ve ziyaretçilerinizi memnun etmenize olanak sağlar. Bu yazımızda o bilgilerden biri olan hemen çıkma oranından bahsedip nasıl kullanabileceğinizi sizlere anlatacağız. “Hemen çıkma oranı nedir?” sorundan başlayalım.

Bir diğer adı bounce rate olan hemen çıkma, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ilk geldikleri sayfa dışında başka bir yere uğramadan sitenizden ayrılmasıdır. Hemen çıkma oranı ise bu olayın istatistiğini tutar. Sektörel bazda değerleri değişebilse de kavramın anlamı ve hesaplanış biçimi aynı kalmaktadır.

hemen çıkma oranı infografik bilgisayar tarayıcı büyüteç web sitesi zıplayan top

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Basit bir örnekle bu kavramı somutlaştıralım. Bir online butiğinizin olduğunu ve pudra rengi etek kombinleri hakkında bir blog yazınız olduğunu hayal edin. Google’da kombin fikirleri aratan 1000 kullanıcı blog yazınızı ziyaret etti. Bu kullanıcıların 800 tanesi diğer yazılarınızı veya mağazanızı incelerken, 200 tanesi direkt çıkış yapmış olsun.

Bu durumda hemen çıkma oranınız 200 bölü 1000, yani olarak hesaplanır. Formülü açarsak “Siteyi Terk Eden Ziyaretçi Sayısı / Toplam Ziyaretçi Sayısı” haline gelir. Bu hesaplamayı sizin için yapan Google Analytics gibi araçlar da aynı formülü kullanır.

Hemen Çıkma Oranı Neden Önemlidir?

Ziyaretçilerinizin yalnızca bir sayfayı görüp çıkmasını istemezsiniz. Onların ilgisini çekerek sitede dolanmalarını sağlamak, hem sizi ve sunabileceklerinizi tanıtmanızı, hem de potansiyel müşteriler edinmenizi sağlar. İlk geldikleri sayfadan ayrılmaları, ziyaretçiler tarafından memnuniyetsizliklere bile işaret edebilir.

Bu durumda, hemen çıkma oranı size ziyaretçilerinizin davranışları arkasındaki motivasyon hakkında da bilgi sağlar. Eğer kullanıcıların memnuniyetsizliğin nedenini fark edip çözüm üretirseniz hemen çıkma oranınız düşebilir ve hem siz hem de kullanıcılar sitenizin içeriğinden etkin bir biçimde faydalanabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranınızı düşürmek için yapabileceğiniz birkaç küçük değişiklik bile büyük bir fark yaratabilir. Birkaç önerimizi sizler için listeledik:

  • Sitenizin açılma hızını arttırarak ziyaretçilerinizin sayfanın yüklenmesini beklemekten sıkılıp gitmelerine engel olabilirsiniz.
  • Sitenizdeki içeriklerin kolay okunabilir olması ilk intiba için önemlidir. Fazla uzun veya kafa karıştırabilecek içerikleri düzenleyebilirsiniz.
  • Web sitenizin tasarımı sade ve kullanımı kolay olmalıdır. Aksi takdirde ziyaretçiler bunalıp çıkış yapabilir.
  • Mobil uyumlu siteler artan bir öneme sahip. Telefonundan size ulaşmaya çalışan ziyaretçilerinizi kaybetmeniz hemen çıkma oranınızı arttırabilir.
  • Site içi linklerinizi yeni bir sekmede açılmaması için ayarlamanız olası hemen çıkmaları azaltabilir.
  • Reklamlar ve pop-upları kullanırken kullanıcı deneyimini de düşünün. Aşırı reklama veya ardı ardına ekrana fırlayan pop-uplara maruz bırakıldığında ziyaretçiler sitenizi başka yerlere bakmadan terk etmek isteyecektir.
  • Ziyaretçileri doğrudan sitenizde aradıkları yere yönlendirmeye özen gösterin. Mesela, yazımızdaki başlıkların nedeni sizin öğrenmek istediğiniz konuya daha hızlı ulaşabilmenizi sağlamak.
  • Kullanıcıların sitenizde sık ziyaret ettikleri yerleri belirleyerek onlarla uyumlu içerikler oluşturabilir ve ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Hemen çıkma oranı nedir, nasıl düşürülür gibi birçok önemli sorunun cevabını bu yazımızda derledik. Sitenizin performansını iyileştirebilmeniz için bu değerin önemini anlayıp harekete geçmeniz oldukça gereklidir. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa FastnTech ekibi olarak Web Sitesi Geliştirme hizmetimizle sizlere yardımcı olabiliriz.

Yorum yok. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Yapın