Yazar: Tuana Gör|Kategori: Sosyal Medya Pazarlaması,

Sosyal Medya Fenomenleri Aracılığıyla Marka Bilinirliğini Artırma

Günümüzde hemen hemen herkes tarafından bilinen Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformları, çoğu kişinin vazgeçilmez adresleri arasında yer alır. Fotoğraf, makyaj, oyun ve eğlence gibi değişik içerikler ile insanların ilgisini çekmeyi başaran ve yüksek sayıda takipçiye, etkileşime sahip olan kişiler sosyal medya fenomenleri olarak bilinir.

Kendi yaşam tarzlarının yanı sıra farklı önerilerde de bulunan fenomenler, milyonlarca kişi tarafından tanınırlar. Ara ara magazinde de yer alırlar ve her daim dikkatleri üzerilerinde toplamayı başarırlar.

Ayrıca çeşitli fan kitlelerine de sahip olan bu kişiler, paylaşımlarıyla gündemde olurlar.

Yemek, giyim, makyaj, oyun ve eğlence gibi birçok konsept ile izleyici karşısına çıkan fenomenler, zaman zaman tıklanma ve yorum rekoru da kırabilirler. Hareketleri ve davranışlarıyla birlikte pek çok kişinin gündeminde yer alırlar.

Yoğun ilgi görmeyi başaran bu kişiler, takipçilerine daha faydalı olabilmek için yeni fikirler üretirler. Yaratıcı içerikler her dönem en çok beğeni alırken, etkileyici bir ortam tasarımı da bu iş için gereklidir.

En popüler olan ve konseptleriyle damga vurmayı başaran sosyal medya fenomenleri listesi yapmak gerekirse;

Berkcan Güven

berkcan güven koltukta oturuyor. koltuk turuncu. duvard duvar gri. eli çenesinde duruyor. siyah bir sweatshirt giymiş.

Işık Üniversitesi’nde Grafik Tasarım okuyan Berkcan Güven, 1996 yılında dünyaya gelmiştir. 2014 yılında başladığı sosyal medya macerasında; Berkcan Güven isimli Youtube kanalında eğlenceli içerik üretmektedir. Ayrıca kendi arkadaş grubuyla birlikte ‘Bege’ isimli bir giyim markası kurmuştur. Uzun zamandır arkadaşları ve takipçi kitlesi tarafından kullanılan ‘Bege’ takma adıyla özdeşleşmiş fenomen, 2017 yılından beri şarkılarını izleyiciye sunar.

Danla Bilic

danla bilic elinde telefon var sacları sarı dipleri gelmis kameraya bakıyor tırnakları uzun evde

1994 yılında dünyaya gelen Danla Biliç, aslen Kütahyalı olup Youtube’a adeta damga vurmuş bir kişidir. Gerçek adı Neslihan Damla Akdemir olan bu fenomen,  Youtube kanalında makyaj içeriklerine verdiği ilginç isimlerle kanalını açtığı ilk günden beri büyük bir topluluğun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Doğal ve samimi tavırlarıyla milyonların sevgisini kazanmayı başaran Danla Biliç, hem Instagram’daki hem de Youtube’daki takipçi sayısıyla ilgi çektiği gibi kendi kozmetik markasını da çıkarmıştır.

Orkun Işıtmak

orkun ışıtmak levis tisörtü üzerine sarı gömlek üzerine kalın mont giymis sol tarafa bakıyor

Hem komedyen hem de vlogger olarak bilinen Orkun Işıtmak, 1996 doğumludur. 2012 yılından beri konseptleri ve videolarıyla Youtube’da ilgi çekmeyi başaran Orkun Işıtmak, yaratıcı konseptlerle sunduğu oyun ve eğlence içeriklerinde yaptığı paylaşımlarla oldukça sevilir. 2018 yılında vizyona giren ‘İyi Oyun’ adlı filmde de rol almıştır.

Sude Alkış

sude alkış yukarı bakıyor arkada taksi var gri sweatshirt giymiş

Son dönemlerde çıkardığı giyim markasıyla yoğun ilgi odağı olmayı başaran Sude Alkış, 1997 yılında doğmuş ve aslen İzmirlidir. 2011 yılında Youtube hayatına giriş yapmış ve büyük başarılar elde etmiştir. Youtube’da binlerce abonesi bulunan Sude Alkış’ın, diğer vloggerlar ile olan arkadaşlığı da büyük ilgi görür.

Reynmen

reynmen siyah giyinmiş arkasında sarı bina var saçları dağınık gülüyor

Paylaştığı videolarla oldukça popüler hale gelen Reynmen’in asıl adı Yusuf Aktaş’tır. 1995 yılında dünyaya gelmiş ve her geçen gün ilgi çekmeyi başarmıştır. Reynmen, Instagram üzerinde sahip olduğu 7 milyon takipçi ile, adeta herkes tarafından tanınır hale gelmiştir. Son zamanlarda güzel sesini değerlendiren sanatçı, şarkıcılık yapıp konserler vermektedir.

Duygu Özaslan

duygu özaslan saçları kulağının arkasında kameraya bakıyor evde

Güzelliği ve giyim tarzıyla ön plana çıkan Duygu Özaslan, 1991 yılında doğmuştur. Hobi olarak “itsmeduygu” isimli kanalı açarak Youtube macerasını başlatan Duygu, daha sonradan bunu meslek haline getirip kanal adını Duygu Özaslan olarak değiştirmiştir. Özellikle makyaj videolarıyla tanınan Özaslan, son zamanlarda ilham veren videolar paylaşıp, vlog çekimleri de yapmaktadır.

Enes Batur

enes batur kırmızı şapka takıyor üzerinde kırmızı ve saydam bir yağmurluk var sol eli havada

1998 yılında Ankara’da dünyaya gelen Enes Batur, Youtube‘da bilgisayar oyunları oynarken çektiği videolarla ünlenmiştir. Kısa zamanda oldukça popüler hale gelmeyi başarmış ve geniş bir kitleye hitap eden videolarıyla herkesçe tanınmıştır. Ayrıca 2018 yılında başrolünde oynadığı ‘Hayal mi Gerçek mi?’ adlı filminde, kendi hayat hikayesini anlatmaktadır.

İdil Yazar

idil yazar mutfakta mutfak önlüğü takıyor ellerini kavuşturmuş yeşil bir bluz giyiyor

1985 yılında doğmuş olan İdil Yazar, dünyaca ünlü okullarda eğitim almıştır. 2013 senesinde almış olduğu aşçılık dersleri sayesinde birçok tecrübe kazanmıştır. 2015 yılında açtığı Youtube kanalında İdil yazar, yaptığı yemekleri ve tariflerini takipçileriyle paylaşmaya başlamıştır. En büyük kanallardan birine sahip olan Yazar, güzelliğiyle de ilgi çeker.

Ahmet Aksöz

ahmet aksöz kameraya bakıyor krem rengi tüylü bir montu var

Yakın arkadaşı Karya Çandar ile Instagram’da ‘ahmetkarya’ isimli hesap üzerinden yayınladıkları kız-erkek ilişkilerini konu alan komik videolar ve içerikleriyle birlikte ünlenen Ahmet Aksöz, 26 yaşındadır. Videolarını yayınladığı ‘Vine’ isimli platformun kapanmasından sonra başka projelere yönelmiştir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerini gezip tanıttığı bir programda sunuculuk yapan Aksöz, son dönemlerde sevgilisiyle dikkat çeker.

Merve Özkaynak

merve özkaynak kameraya bakıyor sağ kulağı açıkta

Merve Özkaynak; Youtube kanalında makyaj, moda ve bakım hakkında içerikleriyle bilinip, en çok izlenen kanalların başında gelir. Özellikle diksiyonu ve sempatik tavırlarıyla izleyiciler tarafından oldukça sevilmiştir. Böylelikle en popüler sosyal medya fenomenleri arasında da yer alır. Ayrıca iş hayatındaki kariyeriyle de herkesin dikkatini çekmeyi başarır ve her daim eleştiriye açık tavrıyla kendini geliştirdiği takipçilerinin gözünden kaçmaz.

Ruhi Çenet

ruhi cenet elini cenesine koymus düsünüyor gibi görünüyor. kameraya bakıyor arka plan siyah

1990 yılında dünyaya gelen Ruhi Çenet, aslen Aydınlıdır. Üniversite okumak amacıyla Hindistan’a gitmesinin ardından pek çok ülkeyi de ziyaret etmiştir. 2011 senesinde çektiği ilgi çekici içerikleriyle sosyal medyaya adım atmıştır. Youtube’da bilgilendirici ve ilginç videolarıyla ilgi çekmeyi başarmış Ruhi Çenet, milyonlarca abone sayısına ulaşmıştır.

Duru Önver

duru öncer saçları mor kameraya bakıyor sağ elinde dövme var

Youtube’da çektiği video içerikleriyle fenomen haline gelen Duru Önver, 1997 yılında doğmuştur. Birçok ünlü Youtuber arkadaşları bulunan Önver, Enes Batur’un filminde de rol almıştır. Vloglarıyla birlikte kendi hayatı ile ilgili bilgi verir ve yaşadığı olayları da komik bir dille izleyiciye aktarır. En genç fenomenlerin başında olan Duru Önver, binlerce takipçiye sahiptir.

Burak Güngör

burak güngör siyah tisört giyiyor kameraya bakıyor kalabalık bir yerde

Aslen Kocaelili olan Burak Güngör, 1994 yılında dünyaya gelmiştir. Yıllar önce blog yazarlığı yaparken Youtube dünyasına atılmaya karar vermiştir. Burak Güngör Youtube’da kendisine yeni bir kanal açtıktan sonra, farklı bir içerikle izleyici karşısına çıkmıştır. Bilgi veren korku videolarıyla büyük dikkat çeken Güngör, içeriklerinin kısa sürede büyük kitlelere hitap etmesini sağlamıştır.

Meryem Can

meryem can evde sarı bir hırka giymis kedisi kucagında duruyor

1995 yılında doğmuş olan Meryem Can, çok başarılı bir Youtube kanalına sahiptir. Eğlenceli yapısı ve esprili konuşma tarzıyla herkes tarafından oldukça sevilen Can, milyonlarca izlenme oranıyla birlikte ilgi odağı olmayı başarır. 2014 yılında atıldığı bu macerada genellikle vlog ya da challenge tarzında içerikler üretir. Büyük bir dikkatle izlenen Meryem Can, takipçileri tarafından da fazlasıyla sevilir.

Atakan Özyurt

atakan özyurt asansörde kameraya gülümsüyor

Büyük oranda izlenen ve tanınan Atakan Özyurt, 1993 yılında doğmuştur. Ordulu olmasıyla bilinir ve komik videolarıyla ilgi odağı olmayı başarır. Yakın arkadaşlarıyla birlikte içerikler üreterek popüler sosyal medya fenomenleri arasında yer alır. Youtube dünyasına atıldıktan sonra 3 kişilik arkadaş grubuyla ‘Kafalar’ adı verilen bir kanal açmıştır. Ayrıca ‘Kafalar Karışık’ adlı filmde de rol almıştır.

Aleyna Şen

aleyna sen siyah sapka takıyor kırmızı ruj sürüyor siyah ceketi var kolye takmıs kameraya gülüyor

Makyaj ve vlog videolarıyla tanınan Şen, 1997 senesinde dünyaya gelmiştir. Instagram’da önemli bir kitleye ve başarıya sahip olan Aleyna Şen, bir dönem eğitim amacıyla İngiltere’de yaşamını sürdürmüştür. Tam bir dövme tutkunluğu ile bilinen Aleyna Şen’in birçok dövmesi bulunur. İzleyicilerin ilgisini çeken fenomen, aynı zamanda büyük bir kitleye de sahiptir. Son olarak Exatlon Challenge’da yer alan Aleyna Şen, dünya çapındaki bu projede önemli bir role sahiptir.

Furkan Yaman

furkan yaman sola bakıyor sol eli havada yesil bir gömlek giymis

1999 yılında dünyaya gözlerini açan Furkan Yaman, genç Youtuberlar arasında yer alır. 2015 senesinden beri Youtube’da videolar çekip içerikler üretmeye başlayan Furkan Yaman, kısa sürede geniş kitleye hitap etmeyi de başarmıştır. Eğlence ve oyun temalı videoları bulunan Yaman, oldukça ünlü bir burger firması açmıştır. Sosyal medya fenomenleri ile çekilen Exatlon Challenge’da da bulunmuştur.

Bu yazımızda en çok bilinen sosyal medya fenomenleri sizin için incelendi. Markanızın ihtiyaçları doğrultusunda, işbirliği yapabileceğiniz bir fenomen bulup hedef kitleniz ile onlar aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Influencer pazarlamasıyla ilgili yeterli bilgi ve tecrübeniz yoksa sosyal medya yönetimi hizmetimiz ile sizlere yardımcı olabiliriz.

Yorum yok. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Yapın