Yazar: Güliz Başak Özkan|Kategori: SEO,

Kırık Link Nedir?

Web sitenizin performansını etkileyen en önemli faktörlerden biridir kırık link. Kullanıcı deneyiminin öneminin her geçen gün büyüdüğü dijital dünyada kırık linkler büyümenizin önündeki engel olabilir. Peki kırık link nedir, ve onlarla nasıl başa çıkmalısınız?

Kırık link, veya ölü link, web sayfanızda önceden çalışan fakat şuan herhangi bir sebepten dolayı ulaşılamayan sayfaları ifade eder. Eğer bozuk bir linke tıklarsanız, tarayıcınız sizi bir hata sayfasına yönlendirir ve sitenizin ziyaretçilerinin deneyimini sekteye uğratır.

zincir metal kırmızı halka kırılmış

Kırık Link Nasıl Oluşur?

Kırık linklerin oluşması için birçok neden olabilir. En yaygın sebeplerini sizin için sıraladık:

  • Web sitesinin sahibi olarak bağlantıyı yanlış vermiş olabilirsiniz.
  • Bağlantı zaman aşımından dolayı geçerliliğini yitirmiş olabilir.
  • Hedef web sitesi ilgili bağlantıyı kaldırmış olabilir.
  • Hedef web sitesi kalıcı olarak kaldırılmış veya başka bir uzantıya taşınmış olabilir.
  • Hedef web sitesi dışarıdan erişime kapatılmış olabilir (intranet sitesi veya sınırlı erişimli sayfalar).
  • Kullanıcıların güvenlik yazılımları veya web sayfasına özel güvenlik duvarı erişimi engelliyor olabilir.

Bu sebeplerin sonucunda bağlantıya tıkladığınızda “404 – File or directory not found” gibi hata sayfalarıyla karşılaşırsınız. Bu sayfalar ziyaretçinin sitenize karşı olan güvenini azaltabilir ve sitenizin itibarı zedelenebilir.

Kırık Link Neden Önemlidir?

Giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi, kullanıcı deneyiminin önemi günden güne artmaktadır. Google gibi arama motorları sitenizi değerlendirirken kırık linklere de dikkat etmekte. Bu sebeple sitenizde fazla kırık link olması SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından zarar görmenize neden olabilir.

Ziyaretçileriniz sitenizde gezerken bir hata mesajı ile karşılaştıklarında sitenizden ayrılırlar. Sonrasında Google hem kullanıcılardan aldıkları hem de kendilerinin topladığı istatistiklerle web sitenizin kalitesiz olduğu kararına varabilir. Google puanınızın düşmesi demek arama sonuçlarında yukarılara çıkamamanız anlamına gelir.

404 error not found sayfası dedektif tuğla duvar burada hiçbir şey yok büyüteç puro kırık link

Kırık Link Nasıl Bulunur?

Kırık linkleri düzeltebilmeniz için öncelikle sitenizi inceleyip linkleri bulmanız gerekir. Elbette ki bütün sayfalarınızdaki linkleri elle tek tek kontrol etmenizi beklemiyoruz. Bunu sizin adınıza dakikalar içerinde yapabilecek birçok araç var. Birçoğu da ücretsiz! Onlardan birkaç tanesini birlikte inceleyelim.

  • Broken Link Check kısa sürede web sitenizin URL’sinden kırık linkleri bulan, etkili ve online bir araçtır. Linkleri bulmanın ardından yapılabilecek önerileri de size sunmaktadır.
  • Dead Link Checker 2000 linke kadar sayfanızı ücretsiz kontrol eden bu araç oldukça hızlı ve kullanışlıdır.
  • Dr. Link Check online kırık link kontrol araçlarından biridir. Ücretsiz olarak 2500 linke kadar sayfanızı kontrol eder. Üyelik oluşturduğunuz takdirde rutin kontroller, SSL sertifikası kontrolü gibi birçok özellikten de faydalanabilirsiniz.
  • Broken Link Checker sitenizi kurarken dahil edebileceğiniz ve sonrasında da verimli olarak kullanabileceğiniz bir WordPress eklentisidir. Kurulumu kolaydır ve kırık link bulma durumunda size bildirim göndererek hızlı müdahale etmenizi sağlar.

Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık linklerimizi tespit ettik, peki nasıl düzelteceğiz? Öncelikle kırık link olarak belirlenmiş linklerin gerçekten çalışmadığını kontrol edin. Daha sonrasında yukarıda bahsettiğimiz araçların bir kısmının halihazırda sunduğu önerilere uyabilirsiniz.

Araçların önerileri dışında rahatça yapabileceğiniz bir yöntem arıyorsanız kırık linklerinizi 301 yönlendirmeleriyle düzeltmeyi öneririz. Başka bir WordPress eklentisi olan Redirection ve benzeri araçlar size yardımcı olabilir.

Bu yazımızda kırık link nedir, nasıl oluşur, neden önemlidir, nasıl bulunur ve nasıl düzeltilir sorularını inceledik. Önerilerimizi uyguladığınız takdirde sitenizin performansının iyileşeceğinden şüphemiz yok. Aklınıza takılan bir soru varsa veya destek almak istiyorsanız FastnTech olarak Web Sitesi Geliştirme hizmetimiz ile sizin için buradayız!

Yorum yok. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Yapın