Ücretsiz Sitemap Oluşturma Aracı

FastnTech’in sizler için geliştirdiği Ücretsiz Sitemap Oluşturma Aracı ile, arama motoru botlarının işini kolaylaştıracak ve SEO çalışmalarınızı besleyecek bir site haritasına sahip olabilirsiniz.

 • Site haritası oluşturmak için web sitenizin domain adını “URL” alanına yapıştırın.
 • Sitemap Oluşturma Aracı, web sitenizde kaç adet URL bulunduğunu gösterecek, örnek birkaç tane URL’i karşınıza çıkaracaktır.
 • Ardından, “Sitemap Oluştur” butonuna tıklayınız.
 • Otomatik olarak bilgisayarınıza inen sitemap.xml dosyasını web sitenizin kök dizinine ekleyin.
 • Tebrikler, web sitenizin SEO çalışmalarını destekleme konusunda iyi gidiyorsunuz!

Sitemap XML Nedir?

Sitemap, web sitenize XML dosyası biçiminde ekleyebileceğiniz URL’lerin listesidir. Google tarafından Google Site Haritası olarak da tanımlanmaktadır.

Site haritasına, her bir sayfanın son güncellendiği tarih, ne sıklıkla güncellendiği ve ne kadar önemli bir sayfa olduğu gibi SEO çalışmalarınızı besleyecek ek bilgiler yazabilirsiniz.

XML biçimi, bu bilgilerin farklı türdeki bilgisayarlarda, uygulamalarda ve işletim sistemlerinde kolayca işlenebilmesini sağlamaktadır. Böylece, arama motorları botları, site haritanızı anlamada herhangi bir sorunla karşılaşmaz.

Sitemap XML örneği;sitemap oluşturucu kullanılarak yapılan site haritasının xml dosya görünümü örneğiYukarıdaki site haritası örneğimizde 2 URL ve isteğe bağlı eklenen etiketler bulunmaktadır.

Site Haritası Kısıtlamaları

Google için optimize edilmiş bir site haritası oluşturmak istiyorsanız, uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

 • Bir sitemap, tek bir XML dosyası şeklinde olmalıdır.
 • Site haritasında en fazla 50.000 URL bulunabilir.
 • XML dosya boyutu 10 MB’dan büyük olamaz.

Neden Sitemap Oluşturma Önemlidir?

Site haritası, web sitenizdeki önemli sayfalar hakkında arama motorlarına bilgi vermenin en iyi yoludur.

Bir web sitesinde Sitemap XML dosyası bulunması, web sitesinin arama motoru sonuç sıralamasındaki görünürlüğünü artırır. Site içi linkler aracılığıyla ulaşılamayan sayfaların dizine eklenmesine yardımcı olur.

Tüm arama motorlarının web sitelerini taramak için kullandığı XML tabanlı bir protokol vardır. Bu yüzden, site haritanızın bulunması ve güncelleniyor olması arama motorlarının web sitenizin en güncel içeriklerine erişmesine fayda sağlar.

Sitemap oluşturma, özellikle aşağıdaki durumlarda mutlaka SEO stratejilerinize dahil etmeniz gereken bir tekniktir:

 • Web siteniz yeni kurulduysa,
 • CMS tarafından oluşturulan dinamik içerikleriniz varsa,
 • Çok sayıda sayfanız varsa,
 • Web sitenizdeki tüm sayfalara erişmek karmaşıksa,
 • Web sayfalarınızın tamamına ana sayfadan ve alt sayfalardan erişim yoksa,
 • Sayfalarınız arasındaki hiyerarşinin doğru kurulmadığını düşünüyorsanız.

“Sayfa Değiştirme Sıklığı” Nedir?

Site haritanızda yer alan bir URL’de en son ne zaman güncelleme yapıldığını gösterir. Böylece, arama motoru botları web sayfalarınızı dizine eklerken, hangi web sayfanızı ne sıklıkla ziyaret etmesi gerektiği hakkında bilgi edinir.

“Sayfa Önceliği” Nedir?

Site haritanızda yer alan belirli sayfaların web sitenizdeki diğer sayfalara göre önceliğini belirtmektedir. Google, bu etiket değerinin 0,0 ile 1,0 arasında bir yerde bulunmasını bekler. 0,0 web sitenizdeki en az öncelikli sayfaları temsil ederken, 1,0 değeri web sitenizdeki en yüksek öncelikli sayfaları işaret etmektedir.

Web sayfalarının varsayılan önceliği 0,5’tir. Sitemap Oluşturma Aracı üzerinden, web sayfalarınızın önceliğini kolayca düzenleyebilirsiniz.