SERP Önizleme Aracı

FastnTech olarak sağladığımız ücretsiz Google SERP önizleme aracı, sayfanızın başlık etiketinin, URL'sinin ve meta açıklamasının arama sonuçlarında nasıl görüneceğini ön izinler. Sayfa içi SEO'nuzu artırmak için hazırladıklarımız hepsi bu da değil! Meta etiketlerinizi bir SEO profesyoneli gibi optimize etmenize yardımcı olacak ekstra özellikler sunduk.

Masaüstü
FastnTech favicon Website

Anasayfa - FastnTech

Her gün değişen ve gelişen dijital dünyaya adapte olabilenlerden misiniz? Gelin, markanızın dijital adaptasyon sürecini birlikte yönetelim.

Mobil
Website

Anasayfa - FastnTech

Her gün değişen ve gelişen dijital dünyaya adapte olabilenlerden misiniz? Gelin, markanızın dijital adaptasyon sürecini birlikte yönetelim.

Anasayfa - FastnTechHer gün değişen ve gelişen dijital dünyaya adapte olabilenlerden misiniz? Gelin, markanızın dijital adaptasyon sürecini birlikte yönetelim.

Meta Etiketlerini Otomatik Çekme

Her şeyden önce, herhangi bir web sayfanızın var olan meta başlığını ve açıklamasını, sayfa URL'sini yapıştırarak ve "Meta Bilgileri Al" butonuna tıklayarak görebilirsiniz. Sizin uğraşmanıza gerek kalmadan ilgili bilgileri alıp düzenlemeniz için sayfanızdan alabiliyoruz.

Meta Başlığı ve Meta Açıklaması Uzunluğu

Meta başlığın görüntülenmesi için kullanmanız gereken bir karakter sınırı olduğunu iddia eden birçok kaynak bulabilirsiniz. Gerçek şu ki, bu tamamen doğru değildir.

Google, masaüstü arama sonuçlarında 65 - 70 karakter arasındaki, yani yaklaşık 580 - 600 piksel arasındaki başlık etiketlerini tam olarak gösterir. Ancak bazı durumlarda gösterilen uzunluk yalnızca 55 karakter ve 430 piksel olabilir. Neden mi?

Google 600 piksel genişliğe mümkün olduğunca fazla karakter sığdırmak ister, ancak bir kelimeyi ortadan bölemez. Her zaman son sözcüğü tam uzunlukta görüntülemeye de çalışır, bu yüzden son sözcüğünüz uzun bir kelime ise meta başlığınız büyük olasılıkla kesilecektir. Yerine getirilecek üç nokta da karakter sayısına eklenir. Uzun yerine kısa kelimeler tercih ettiğiniz zamanda da meta başlığı daha ilgi çekici kılma imkanınızı kaybedebilirsiniz.

Aynı durum, meta açıklamalar için de geçerlidir. Google, 960 pikselden uzun olmayan meta açıklamaların tamamını masaüstünde gösterilebilir. Elbette bu gereksinimler, Google’’ın SERP kuralları için yapacağı güncellemelere bağlı olarak değişebileceğini unutmayınız.

Mobil sonuçlar, görüntüleme boyutu gibi birçok faktöre bağlı olduğu için daha dinamiktir, bu nedenle kesin değer aralıklarını söylemek biraz daha zordur.

SERP aracımızı kullanarak sayfanıza meta başlık ve meta açıklama yazarken, uzunluklarını anlık olarak gösteren canlı bir sayaç göreceksiniz. Anlık olarak, siz meta etiketleri yazarken karakter ve piksel sayısını göstereceğiz. Sınırları aştığınız takdirde yazım kutusu kırmızıya döner ve hangi sınırı ihlal ettiğiniz konusunda sizi uyarır.

Dinamik Google Görüntüsü

Aklınızda bir başlık veya açıklama var, fakat Google arama sonuçları sayfa sıralamasında nasıl görüneceğini bilemiyor musunuz? SERP aracımız, anlık sunduğu dinamik ekran görüntüsü ile size yardımcı olabilir. Doldurduğunuz etiket içeriklerini eş zamanlı olarak arama sayfası modelinden takip edebilirsiniz. Üstelik bunu hem masaüstü hem de mobil görünüm için yapabilirsiniz!

Rich Snippet Ekleme İmkanı

İçeriğiniz sadece yazı formatında olmak zorunda değildir. Görseller veya videolarla zenginleştirdiğiniz içeriğinizin başlığı ve açıklamasını oluştururken de yardımcı olabiliriz. Snippet ekle butonuna tıkladığınızda sembolik bir görsel veya video ikonu meta kodunuza eklenir. Karakter ve kelime sınırı da rich snippet görünümüne göre ayarlanır.

Hazır Meta Kodu

SERP Preview Aracı ile oluşturduğumuz meta kodu hediyemiz olsun! URL’nizi de içinde bulunduran ve görüntülenme kurallarına uygun meta başlık ve açıklamanızı web sayfanıza kolayca ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sizler için ürettiğimiz meta kodunu kopyalayıp ilgili yere yapıştırmak!

Etkileyici Başlık ve Açıklama Nasıl Oluşturulur?

Çarpıcı bir meta başlık etiketi ve meta açıklama oluşturmanın amacı, arama sorgusu yapan kullanıcıların tam olarak aradıklarını bulduklarına ikna edip web site ziyaretçilerine dönüştürmektir. Amaç, ideal bir meta başlık veya meta açıklama ile gerekli 3 ana stratejiyi kullanıcıya sunmaktır:

  • SEO: Doğru anahtar kelimeleri kullanarak, Google’a web sitenizin ne hakkında olduğunu ve en önemli içeriğinizin ne olduğunu açıkça anlatabilirsiniz. Bu, arama sonuçlarında yüksek sıralarda olmanıza yardımcı olacaktır.
  • UI & UX: Web sitenizin, arama sorgusu yapan kullanıcının sorununa ne kadar etkili bir yanıt verdiği ve arama sorgusuna cevap verdiğiniz sayfa tasarımının kullanıcı deneyimi açısından olumlu olduğu izlenimini vermesi gerekmektedir.
  • Dijital Pazarlama: İşte bu aşamada satış konuşmanızı yapıyor olacaksınız. Neden arama yapan kişi rakipleriniz yerine sizin web sayfanıza tıklamalıdır? Tabii ki, akılda kalıcı, harekete geçirici nitelikte bir mesaj, call to action içeren başlık ve açıklama oluşturarak!

Arama sonuçlarında web sitenizin tıklama oranını artıracak kelimeleri bulmak için SERP aracı üzerinden mümkün olduğunca farklı metin deneyin.

İyi optimize edilmiş meta başlıkların ve meta açıklamaların basit görünmemesi gerektiğini unutmayın. Yukarıda belirtilen üç öğenin doğru kombinasyonunu kullanarak bir adım ileriye gidebilirsiniz.

Arama motorları, arama sorgusuyla daha iyi eşleşmesi için otomatik olarak belirli bir meta başlık ve meta açıklama oluşturabilir. Bu durumda, sizin versiyonlarınız yok sayılacaktır. Bu nedenle web sitenizdeki tüm içerik ve başlıkları doğru kullanmalı, iyi optimize etmelisiniz.

Ekibimizden İpuçları

  • Arama yapan kullanıcıları, web sitesi ziyaretçilerine dönüştürecek başlıklar ve açıklamalar oluşturmak için her zaman SEO, UI & UX deneyimini ve dijital pazarlama stratejileri oluşturun.
  • Arama motorlarının web sitenizde yer alan arama terimlerinin alaka düzeyini ve önemini anlayabilmesi için ana odak anahtar kelimeyi hem meta başlıkta hem de meta açıklamada kullanın.
  • Meta başlık, 60 karakterden yani 600 pikselden uzun olmamalıdır.
  • Google ve Bing, Yahoo! veya DuckDuckGo gibi arama motorları meta açıklamanızı yaklaşık 158 karaktere kadar gösterecektir. Meta açıklamanızı eksiksiz gösterecek şekilde oluşturun ve en dikkat çekici içeriği başlangıçta yerleştirin.
  • SERP aracımızı meta başlık ve meta açıklama uzunluğu denetleyicisi olarak her web sayfanız için kullanın.