Link Metin Oranı Hesaplama Aracı

FastnTech olarak sunduğumuz ücretsiz çevrimiçi link metin oranı aracı ile toplam içerik metinin boyutuna kıyasla sayfanızda yer alan linklerin boyutunu ölçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, web sayfanızın linkini veya içerik metninin HTML kodunu aracımıza yapıştırmak!

  HTML Kullan
URL

Linklerin Metne Oranı Aracı Nasıl Çalışır?

Linklerin metne oranı aracımızın kullanımı oldukça kolaydır. Öncelikle URL üzerinden mi yoksa HTML kodu ile mi hesaplamak istediğinizi belirleyin. URL üzerinden hesaplamak istiyorsanız, içeriğinizin yer aldığı web sayfasının linkini; HTML üzerinden hesaplamak istiyorsanız içeriğinizin HTML metnini ilgili alana yapıştırın ve arkanıza yaslanın.

Aracımız sizin adınıza içeriğinizi analiz edip linklediğiniz kelimelerin içeriğinizde yüzde kaç oranında geçtiğini tablo halde sunar. Bir sayfada 10 bağlantı metni görüntülemesi elde edersiniz, ancak birden fazla sayfada sonuç olabilir.

SEO ile Linkler

SEO çalışmalarındaki en etkili faktörlerden birisi şüphesiz ki backlinklerdir. Ancak, her linkin değer olarak eşit olmadığını da akılda tutmak gerekir. En fazla link alanın zirveye yerleşebildiği günler, artık geride kaldı. Google’ın geliştirdiği algoritmalar, SEO alanındaki rekabetin adaletli olmasını sağlayabiliyor.

Peki şimdilerde SEO ile linkler arasındaki ilişki nasıldır? PageRank'in getirdiği rekabetçi link mantığını ve sonrasında yaşanan gelişmeleri incelediğimizde bu sorunun yanıtını çok açıktır.

Önceden PageRank algoritması bir web site değerlendirmesi yaparken site içi veya site dışı linkler arasında ayrım gözetmezken, artık farklı web sitelerinden aldığınız linkler site içi linklemelerinizden çok daha değerli!

Basitçe ifade etmek gerekirse, internet kullanıcılarının web sitenizle etkileşime geçmesini sağlamak ve arama motoru botlarının belirli anahtar kelimeleri web sitenizle ilişkilendirmesine yardımcı olmak için bağlantı oluşturmak gerekir. Tüm pazarlamacılar ve işletme sahipleri, yönlendirme trafiğini artırmak ve sitelerinin otoritesini yükseltmek için link vermekle ilgilenmelidir.

Şimdi, dijital dünyaya adım attığınızda öğrenmeniz gereken en önemli bilgilerden birinin üstünden geçeceğiz. Link çeşitleri!

Geri Bağlantılar

Google'ın algoritmaları karmaşıktır ve her zaman gelişmektedir. Ancak geri bağlantılar, her arama motorunun hangi sitelerin hangi anahtar kelimeler için sıralanacağını belirleme faktörlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Bağlantılar oluşturmak, arama motoru optimizasyonunda (SEO) kullanılan birçok taktikten biridir. Çünkü geri bağlantılar, Google'a sitenizin alıntı yapmaya değer kalitede bir kaynak olduğuna dair sinyaldir. Bu nedenle, daha fazla geri bağlantısı olan siteler daha yüksek ara motoru sonuç sıralaması elde ederler.

Bununla birlikte, sitenize bağlantılar oluşturmanın doğru ve yanlış bir yolu vardır. Sitenizin ve işletmenizin uzun vadeli uygulanabilirliğini önemsiyorsanız, yalnızca doğal bağlantı oluşturma, yani onları satın almak veya başka bir şekilde manipülatif taktiklerle (bazen siyah şapka SEO olarak bilinir) yerine kazanma süreciyle uğraşmalısınız. sitenizin temelde arama sonuçlarından men edilmesini sağlayabilecek bir uygulama).

Bununla birlikte, doğal, organik bağlantı edinimi zor ve zaman alıcı bir süreçtir. Ek olarak, aldığınız her geri bağlantı eşit derecede etkili değildir: Wall Street Journal gibi yetkili bir web sitesinden gelen bir bağlantı, SERP sıralamasında, küçük veya yeni oluşturulmuş bir web sitesinden gelen bir bağlantıdan daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Ancak yüksek kaliteli geri bağlantı edinimi de oldukça zordur.

Google yönergelerini ihlal etmeden organik sıralamanızı iyileştiren kaliteli geri bağlantıları nasıl elde edebileceğinize bakalım.Unutmayın, geri bağlantı edinimi, yüksek bir organik arama sıralaması elde etmek için zorunludur.

Rüzgar türbini ekipmanlarını tanıtan bir siteniz olduğunu var sayın. Başka bir rüzgar türbini ekipmanı üreticisiyle rekabet ediyorsunuz. Google'ın ilgili sayfalarınızı nasıl sıralayacağını belirlerken bakacağı sıralama faktörlerinden biri bağlantı popülerliğidir.

Yukarıdaki örnek, geri bağlantı oluşturmanın neden önemli olduğuna dair genel bir anlayış sağlarken, aslında özünde çok basit bir algoritmadır. Google, şu temel faktörleri dikkate alır: bağlantı edinilen web sitelerinin popülerliği ve otoritesi, geri bağlantı alınan sitelerin SEO ve içerik optimizasyonu çalışmaları ve edinilen linklerde kullanılan bağlantı metni.

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  • Linklerinize içeriğinizin başında yer vermeniz, onları daha değerli kılar. Bu yüzden link metin oranını göz önünde bulundururken, yazınızın giriş kısımlarında kullanıcılarınızın veya Google botlarının direkt karşılaşacağı linkler vermenizin daha faydalı olduğunu unutmayın.
  • Linklerinizi olabildiğince içeriğinize dahil etmeye çalışın. Google veya Yahoo gibi popüler arama motorları sitenizi tararken satın aldığınız footer linklerini değil, içeriğe yedirilmiş özgün linklerle karşılaşmayı daha değerli buluyor.
  • Sayfanızı oluştururken kullanıcıları sitenizin başka alanlarına yönlendirecek linklere de yer vermeyi ihmal etmeyin. Sitede geçirilen zamanı arttırırken hemen çıkma oranını azaltacak bu yöntem ile aynı zamanda sitenizin farklı kısımlarını birbiriyle rahatça ilişkilendirebilirsiniz.
  • Arama motoru sayfalarında tırmanmanızı sağlayacak bir başka konu ise link aldığınız sayfaların kalitesidir. Link aldığınız sitenin Alexa değeri, domain yaşı ve link çıkış sayısının yanı sıra otoritesine, popülerliğine, güncelliğine ve daha önceden link aldığınız bir sayfa olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda, spam sayfalara link vermekten de kaçınmalısınız. Yeni ve Google tarafından sevilen sitelerden link almak web sitenizi yukarı taşıyacaktır.

Site İçi Linkler

Site içi linkleme, web sitenizdeki bir sayfadan web sitenizdeki başka bir sayfaya verdiğiniz bağlantıdır. Hem kullanıcılarınız hem de arama motorları, web sitenizdeki diğer içerikleri bulmak için site içi linkleri kullanır.

Kullanıcılar, sitenizde gezinmek ve aradıkları içerikleri bulmak için site içi bağlantıları kullanır. Arama motorları botları da sitenizi indexlemek için site içi linkleri kullanır. Web sitenizde site haritası veya sayfalar arası bağlantılar yoksa, sayfalarınızı bulamayabilirler.

Birkaç tür site içi link bulunmaktadır: Ana sayfadaki, menüdeki, kategori sayfalarındaki bağlantılara ek olarak, içeriklerinize de bağlantılar da ekleyebilirsiniz. Bu linklere bağlamsal bağlantılar denir.

Bağlamsal bağlantılar, kullanıcılarınızı ilginç ve ilgili içeriğe yönlendirme özelliğine sahiptir. Ayrıca, arama motorlarının sitenizdeki hangi içeriklerin ilgili olduğunu bulmasına ve bu içeriğin değerinin belirlenmesinde de bağlamsal bağlantıları kullanır. Önem verdiğiniz bir sayfa ne kadar çok site içi link alırsa, arama motorları nezdinde de o kadar önemli sayılacaktır. Bu nedenle, site içi linklemelerin doğru yapılması, site içi SEO için çok önemlidir.