Fotoğraf Yazı Oranı Hesaplama Aracı

FastnTech olarak sunduğumuz ücretsiz çevrimiçi fotoğraf yazı oranı aracı ile içeriklerinizin uzunluğuna kıyasla web sayfanızda yer alan görsellerin oranını ölçebilirsiniz.

URL

Fotoğraf Yazı Oranı Aracı Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf yazı oranı aracımızın kullanımı son derece kolaydır. Yalnızca kontrol etmek istediğiniz içeriğin bağlantısını alın ve URL kutucuğuna yapıştırın. Sonrasında yapacağınız tek şey “Fotoğraf Yazı Oranı Hesapla” butona tıklayıp arkanıza yaslanmak.

Peki bu kullanımı kolay fotoğraf yazı oranı aracımız nasıl çalışıyor? Çok basit! Web sayfanızın linkini girdiğinizde, aracımız otomatik olarak sayfanızı inceliyor ve içeriğinizde yer alan görsellerin boyutu ile metin formatındaki içeriğin sayfanızda kapladığı alanı oranlayıp size sunuyoruz.

İçeriğinizde Kullandığınız Görsellerin Önemi

Web siteniz için bir web sayfası oluştururken içerik üretmek kaçınılmazdır. Kullanıcıların ilgisini çekmek ve elde tutabilmek için kaliteli içerik üretmenin önemi her geçen gün artmaktadır. Fotoğraflar da içeriğinizi göz alıcı kılan, bir web sayfasının en önemli elementlerindendir.

Online blogları okurken siz de fark etmişsinizdir. Uzayıp giden yazılar bir süre sonra dikkat dağıtıcı olmaya başlar ve sayfadan çıkmak istersiniz. Hızlıca ve kolayca tüketilmesi hedeflenen içerikler, görsel açıdan etkileşim yaratmalıdır. Bu yüzden içeriklerinizi oluştururken görsel kullanmaya özen göstermelisiniz.

Konu açılmışken, içeriğinizi görsellerle doldurmanızı da tavsiye etmiyoruz. Yazınızı dikkatlice okumaya çalışan kişilerin dikkatini görsellerle dağıtmak, kullanıcı deneyim açısından zararlı olabilir. Kesin bir kural olmasa da, genellikle 150 - 200 kelimede bir fotoğraf kullanmak idealdir.

Fotoğraf Yazı İlişkisi

İçeriklerinizde ideal oranda görsel kullanımının önemini anlamaya bir adım daha yaklaştınız. Bu kısımda fotoğrafın varlığından ziyade alakasının önemini anlayacaksınız.

Elektronik ürün tanıtım yazısına bir doğa fotoğrafı koymak pek doğru gelmiyor değil mi? Yazınızın konusundan bağımsız, yalnızca alan doldurmak için fotoğraf eklemek kullanıcıları konudan uzaklaştırabilir. Sayfanızla ilişkilendirilebilir fotoğraf bulmakta zorlanıyorsanız, görsel şemalar veya infografik içerikler de kullanabilirsiniz.

Gerçekçi ve estetik görseller kullanmanız elbette sizi rakiplerinizden ayrıştıracaktır. Birçok sitede kullanılan görselleri kullanmanız içeriğinizin kalitesini düşürecektir. Özgün görsellerle kullanıcıların dikkatini çekmek çok daha kolay olacaktır. Peki, özgün görsellere nasıl erişeceksiniz? Fotoğraf çekimi hizmetimiz ile size yardımcı olabiliriz!

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  • İçeriklerinizde görsel kullanmanız kadar önemli bir diğer konu ise içeriklerinizin kendisi! Yazılarınızı okumayı kolaylaştıracak paragraflara ayırmak ve madde işareti kullanmak okurlarınızın yazıyı ilgiyle takip etmesini sağlayacaktır.
  • Görsellerinizin boyutu, sitenizin yüklenme hızını etkilediğinden SEO açısından dikkat edilmesi gerekir. Resim boyut küçültme aracımız ile fotoğraflarınızın kalitesinden ödün vermeden boyutunu küçültmek mümkün!
  • Mobil kullanıcı sayısının hızla arttığı dönemde, sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğini söylememize dahi gerek yok. Peki, web siteniz mobil uyumlu mu? Ekran boyutuna göre sayfa tasarımlarına sahip olmak kullanıcı deneyimini iyileştirir ve etkileşimi artırır.
  • Fotoğraflarınızın alt metinlerini düzenlemeniz de SEO için oldukça faydalıdır. Görsel aramalarda üst sıralarda çıkmak için görsel optimizasyonu yapmak da dijital stratejileriniz arasında olmalıdır. İçeriğinizin konusuna uygun olarak yazdığınız alt metinler, arama motorlarının sizi değerlendirmesinde pozitif etkilidir.
  • Google web sitenizdeki görselleri değerlendirirken, dosyanın adını ve konumunu da göz önünde bulundurur. Bu nedenle fotoğraflarınızı yüklemeden önce dosyanın adını içeriğinizle ve anahtar kelimeyle alakalı olacak şekilde değiştirmelisiniz. Fotoğrafın konumunu ise benzer şekilde oluşturmanız faydalı olacaktır.
  • İçeriklerinize fotoğrafların yanı sıra video içerikler de ekleyebilirsiniz. Videolar, kullanıcılarınızın içeriği kolay tüketmesini ve sayfa içerisinde daha çok kalmalarını sağlamanın yanı sıra sayfa içeriğini de zenginleştirecektir. Marka tanıtım filmi konusunda, alanında uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz.