Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme Aracı

FastnTech olarak sunduğumuz ücretsiz çevrimiçi anahtar kelime yoğunluğu ölçme aracı ile içeriklerinizdeki toplam kelime sayısına kıyasla bir anahtar kelime veya kelime öbeğinin kaç kez geçtiğini öğrenebilirsiniz. Bir başka deyişle, anahtar kelime yoğunluğu ölçümü yapabilirsiniz.

  Metin Kullan
URL
Anahtar Kelimeler (Virgül (,) ile ayırın ve boşluk bırakmayın)

Tek yapmanız gereken, içeriğinizin bulunduğu web sayfasının linkini veya metninizi kopyalayıp yapıştırmak!

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme Aracı Nasıl Çalışır?

Anahtar kelimelerin metne oranı aracımızı kullanmak için, öncelikle hangi yöntemle anahtar kelime yoğunluğu ölçeceğinizi belirleyin.

1. Metin ile Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme

“Metin ile Hesapla” seçeneği ile içeriğinizi kutuya yapıştırarak analiz edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler alanına, sayfanızın anahtar kelimesini veya anahtar kelime grubunu yazmalısınız. Bir sayfada hedeflediğiniz birden fazla anahtar kelime bulunuyorsa, anahtar kelimeler arasına virgül koyunuz ancak boşluk bırakmayınız.

Son olarak, “Anahtar Kelime Yoğunluğunu Hesapla” butonuna tıklayınız. Aracımız, size özel ayrıntılı bir rapor oluşturacaktır. Bu raporda, içeriğinizde yer alan toplam kelime sayısı, içerikte geçen toplam anahtar kelime sayısı ve anahtar kelime yoğunluğu oranı yer alacaktır.

2. Web Sayfası Üzerinden Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme

Web sitenizde yer alan bir içeriği analiz etmek istiyorsanız, içeriğin bulunduğu web sayfasının URL'sini yapıştırınız.

İkinci aşamada, anahtar kelimenizi veya anahtar kelime öbeğinizi sisteme göndermeniz gerekiyor. Anahtar kelime yoğunluğu ölçümü yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi yazın. Birden fazla hedef anahtar kelimeniz bulunuyorsa, virgül ile ayırmayı unutmamalı ve boşluk bırakmamalısınız.

“Anahtar Kelime Yoğunluğunu Hesapla” butonuna bastığınız anda aracımız çalışmaya başlayacaktır. Ardından, otomatik olarak özel ayrıntılı bir rapor oluşacaktır. Raporda, web sayfanızda bulunan toplam kelime sayısı, metinde geçen toplam anahtar kelime sayısı ve anahtar kelimenizin içeriğinizde geçme yoğunluğunu bulabilirsiniz.

Anahtar kelime yoğunluğu ölçme aracını sadece kendi web sayfalarınızı analiz etmek için değil, aynı zamanda rakiplerinizin içerik stratejileri hakkında bir fikir edinmek için de kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimenin içeriğinize oranını kontrol ettikten sonra, hedef anahtar kelimelerinizin bulunma yüzdesinin çok düşük veya çok yüksek olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durumda içeriği gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

Bir web sayfasının anahtar kelime yoğunluğu;

(Anahtar kelimenin veya anahtar kelimelerin toplam sayısı / İçerikteki toplam kelime sayısı) * 100

formülü ile hesaplanır.

Anahtar kelime yoğunluğu, SEO uzmanları tarafından bilinen popüler ve yaygın bir terimdir. Sebebi ise, bu oranın arama motorlarına web sayfanızın ne hakkında olduğu konusunda fikir vermesidir.

Aracımız, sayfa üzerindeki gövde kısmında bulunan metinlerin yanı sıra, başlık etiketlerinde kullanılan metinleri de sayar.

Ücretsiz anahtar kelime yoğunluğu ölçme aracı, bir web sayfasında hangi kelimelerin veya kelime öbeklerinin sıklıkla kullanıldığını görerek anahtar kelimelerinizi ne sıklıkla başlık etiketleri ve içeriğinizde geçirmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Hakkında

Anahtar kelime, kullanıcıların arama sonuçlarıyla eşleşen veya onlara cevap vaat eden kelimelerdir. Yalnızca bir kelimeden veya birden fazla kelime öbeklerinin bir araya gelmesinden oluşabilir. Örneğin, "Kahve" sözcüğü bir anahtar kelime ve "Kahve Fincanı" bir anahtar kelime öbeğidir.

Bir web sayfasındaki kelimelerin toplam sayısı ışığında bir anahtar kelime veya kelime öbeğinin görünme yüzdesine ise anahtar kelime yoğunluğu denir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu ve SEO

Bir web sayfasının anahtar kelime yoğunluğu %1 ile %3 civarında olmalıdır. Bu, her zaman aklınızda bulundurmanız ve yazınızı yayınlamadan önce kontrol etmeniz gereken bir metriktir.

Anahtar kelime yoğunluğu ölçme aracımızdan tam olarak bu sebeple yararlanabilir ve arama motoru sonuç sıralarında şansınızı arttırabilirsiniz.

Peki %3’ün üstüne çıkarsanız ne olur? Vakti zamanında, yalnızca bir metin içindeki belirli anahtar kelimelerin tekrarını artırarak Google'daki sıralamanızı arttırabilirdiniz. Temel olarak, bir makaledeki bir kelimeden ne kadar çok bahsederseniz, o anahtar kelime ile yapılan arama sorgusu sonuç sıralamasında ilk 10'a girme şansınız o kadar yüksek olurdu.

Zamanla site sahipleri, "anahtar kelime doldurmayı" en iyi çevrimiçi pazarlama stratejisi olarak geliştirdi. Fakat bu durum çevrimiçi kullanıcı deneyimine zarar vermeye başladığında, içeriklerine ücretsiz teşhir hakkı vermenin bedeli ödenmeye başladı.

Genel internet deneyiminin olumsuz etkilenmesine ek olarak makalelerin okunması zorlaştı. Sonuç olarak, arama motorları, sıralama amacıyla anahtar kelime doldurma yapan web sitelerini cezalandıran yeni bir kural getirdi. Artık, anahtar kelime tekrarı %3’ün üstünde olan web siteleri spam olarak algılanıp yaptırıma maruz bırakılıyordu.

İnsanlar, makalelerine anahtar kelimelerle doldurmanın işe yaramadığını fark ettiğinde ise yöntemlerini diğer SEO stratejileri ile değiştirdi. Bu yüzden, aşırıya kaçmayın ve mümkün olduğunca içeriğinizi okuyan insanlara değer verin. URL, H1, meta başlık, meta açıklama ve HTML başlık etiketlerinin hedeflenen anahtar kelimeyi içermesi daha iyi sonuç vermektedir.

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Anahtar kelime yoğunluğu analiz aracını kullandıktan sonra, web sitenizin içeriğine göre bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Google arama motoru, anahtar kelime tekrarı ile belirli bir cümlenin genel içerik için ne kadar önemli olduğu arasında bir bağlantı kurar.

Örneğin, bir anahtar kelime bir makale içinde kendini defalarca tekrarlıyorsa; bu, bir gönderinin bu belirli konu etrafında döndüğünün bir işaretidir. Bazen içerik yazarken, özellikle konudan konuya atladığınız uzun içeriklerde, ilk paragraflardan sonra ana anahtar kelimeyi ihmal etme eğiliminde olabiliyoruz.

Bu nedenle, bir sorgu için yeterince alakalı olduğunuzdan emin olmak için anahtar kelime yoğunluğu kontrol edilmelidir. Anahtar kelime yoğunluğu ölçme aracımız, SEO çabalarınıza bir ihtiyaç duyduğunuz oranı göstererek sizlere rehberlik edebilir.