Yazar: Güliz Başak Özkan|Kategori: SEO,

Anahtar Kelime Nedir?

anahtar kelime nedir mavi arkaplan üstüne bir arama çubuğu var üstünde anahtar kelime nedir sorusu var yanında bir el var telefon tutuyor

Bu yazımızda arama motorlarının yıldızları olan anahtar kelime nedir ve sizin için nasıl faydalı olabilir konularına bakacağız. Hazırsanız başlayalım!

Arama motorları artık günlük hayatın vazgeçilmezlerinden diyebiliriz. Aklımıza takılan veya bilgi almak istediğimiz her türlü konu bir telefon veya bir bilgisayar kadar yakınız. Dünya’daki bilgi kaynaklarına bu kadar kolay erişebiliyor olmamız şaşırtıcı bir miktarda arama yapmamıza yol açıyor. Google’ın saniyede ortalama 40.000 arama alması gerçekten inanılmaz.

Bu aramaların bir kısmını potansiyel müşterileriniz yapıyor. Google’a yazdığı anahtar kelimeler ile hizmet, ürün veya bilgi almak isteyen kullanıcılara neden siz erişmeyesiniz? Anahtar kelimelerin gücünü kavradığınız ve avantajınıza çevirdiğiniz anda bu büyük pastadan siz de kendinize bir pay alabilirsiniz.

Öyleyse anahtar kelime nedir ile başlayalım. Anahtar kelime, kullanıcıların arama sonuçları ile eşleşen kelime veya cümlelerdir diyebiliriz. Karşınızdaki kutucuğa düşüncelerinizin en sade halini yazdığınızda sorunuzun anahtar kelimesini bulmuş olursunuz.

Anahtar Kelimeler ve SEO

Anahtar kelime nedir sorusu kadar önemli olan bir nokta nasıl kullanabileceğinizdir. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) alanında temel yapı taşlarından biridir anahtar kelimeler. SEO’da kendinizi geliştirmek ve markanızı bir adım öne çıkarmak istiyorsanız aralarındaki ilişkiyi kavramanız gerekir.

Anahtar kelimenizi doğru belirlemeniz, kullanıcıların sitenize çekilmesini sağlar. Dolayısıyla arama sonuçlarında yükselip daha fazla insana erişmeye başlarsınız. İster farkındalık yaratmaya çalışıyor olun, ister bir dönüşüm elde etmek istiyor olun, anahtar kelime ve SEO sizi başarıya taşıyacaktır. FastnTech olarak SEO konusunda başarınıza destek olabiliriz.

anahtar kelime nedir vektör çizim bir adam takım elbiseli elinde büyüteç var search bara bakıyor göz hedefini bulmuş ok kağıt uçak makine parçaları bulut mesajlaşma balonları var

Konusu açılmışken size teknik bir terimden de bahsetmek isterim. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bir anahtar kelimenizi daha da özelleştirerek belli gruplara hitap etmenizi sağlar. Arama hacmi kısa anahtar kelimelere göre daha düşüktür fakat dönüşüm oranı daha yüksektir.

Diyelim ki elektrikli ev aletleri satan bir şirketiniz var. Elektrikli süpürge satışlarınızı arttırmak istiyorsunuz ve bu amaç için doğru anahtar kelimeye odaklanmak istiyorsunuz. “Elektrikli süpürge” diye arattığınızda birçok rakiple karşılaşabilirsiniz, fakat “Toz torbasız sessiz elektrikli süpürge fiyat” gibi daha spesifik bir anahtar kelimede daha az rakibiniz vardır ve potansiyel müşterilerinizin isteklerine daha uygun bir ürün sunmuş olursunuz.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Gelelim bakalım anahtar kelimenin nasıl belirlendiğine. İçgüdü veya sebepsizce anahtar kelime belirleme hayal bile edilemez. Araştırma ve biraz da istatistiklerden faydalanarak siz de muhteşem uyan anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Birkaç yöntemi aşağıya sıraladık.

Google Önerileri

anahtar kelime nedir nasıl belirlenir örneği google arama çubuğunda önerileri

Bu öneri biraz bariz olsa da daha önce aklınıza gelmemiş olabilir. Özellikle ilk defa anahtar kelime oluşturmaya başlıyorsanız başlangıç olarak diğerlerinin neler yaptığını gözlemlemek iyi bir fikir olabilir. Yalnızca aklınızdaki anahtar kelimeyi yazın ve size uyan önerileri not alın.

Sol tarafta bir anahtar kelime aramasına Google’ın çıkardığı önerileri görüyorsunuz. Google bu otomatik önermeleri kullanıcıların önceki aramalarına dayandırmaktadır, bu yüzden hedef kitlenizin neleri bilmek istediği hakkında da daha çok bilginiz olacaktır.

İlgili Aramalar

anahtar kelime nedir ilgili aramalar örneği google

Yine arama sayfasında faydalanabileceğiniz bir araç var. Sayfanın sonuna geldiğinizde anahtar kelimeniz ile ilgili aramaları görebilirsiniz. Google önerilerine benzer olduğu dikkatinizi çekmiştir. Fakat ilgili aramalarda anahtar kelimenizin daha kapsamlı bir karışımını size sunmaktadır.

“Anahtar kelime” sorgumuza sadık kaldığını, fakat odağını biraz daha büyüterek anahtar kelime yelpazenizi genişlettiğini sağda görebilirsiniz. YouTube’dan tutun Google Analytics’e kadar değişen bu önerilerle kullanıcılara hangi kelimelerden erişmek istediğinize kolayca karar verebilirsiniz.

Rakip Analizi

Bu önerimiz için elektrikli süpürge örneğimize geri dönelim. Ürününüzü satmak istediğiniz müşterinin dikkati için birçok firma ile savaşıyorsunuz. Eğer bu firmaların anahtar kelimelerini doğru belirlediklerine inanıyorsanız, onlardan ilham alabilirsiniz.

İlham alabileceğiniz firmalar büyük markalar da olabilir, yan tarafınızdaki dükkanda satış yapan firma da. Bu noktada önemli olan sizden önce bu süreçleri gerçekleştirenleri inceleyip sizin neleri uygulayabileceğinizi veya neleri değiştirebileceğinizi değerlendirmek. Rakibinizin performansı, sitesinin optimizasyonu veya marka bilinirliği gibi faktörleri de göz önünde bulundurmayı unutmayın!

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelimeleri bulmakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Kelimelerin popülaritesi veya sizin istediğiniz kelimeler hakkında detaylı analizler için hizmet veren birçok araç var. Birkaç tanesini sizleri için listeledik:

Anahtar kelimesi nedir sorusuyla çıktığımız yolculuğumuzun sonuna geldik. SEO dünyasındaki başarınızın devamını dileriz!

Yorum yok. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Yapın